- Företag till salu
- Mat & dryck
- Strandhuset på Sibbarp / Limhamn / 2307
Strandhuset på Sibbarp / Limhamn / 2307
Din intresseanmälan har
skickats
Limhamn-Bunkeflo - Malmö - Skåne
Grundat
2013
Omsättning
5 Mkr
Resultat
Vinst

Area
2500 m2
Hyra
19000 kr/mån
Platser inomhus
120 st

Platser utomhus
50 st

Spriträttigheter
Ja

Öppettider
Hela året med högsäsong vår, sommar.
Beskrivning av Strandhuset på Sibbarp / Limhamn / 2307
Strandhuset på Sibbarp ligger bara 250 meter från stranden och havet, och är en lokalt känd restaurang i egen byggnad och stor, 2 190 kvm, tomt med utsikt över sundet med Öresundsbron i fonden.
Strandhuset ligger i mycket strategiskt läge i ett expansivt område mitt emellan Malmö och brofästet, Limhamns Marina ligger ett stenkast bort.
Man når hit med regelbunden busslinje, och det tar ca 15 - 20 minuter med cykel.
Det finns även gott om parkeringsplatser bredvid restaurangen för den som väljer att ta bilen.
Restaurangen, som drivs i egen byggnad, har ca 120 platser totalt (60 inne och 60 på inbyggd ute terrass). På den stora tomten framför byggnaden finns idag en minigolfbana och tomten erbjuder även möjlighet till annan verksamhet i direkt anslutning till restaurangen, bl.a. utegrill, bar, musik etc.
Byggnaden ligger i enskilt läge, så risken att man stör grannar är minimal.
Strandhuset är öppet i stort sett året runt, med öppet dagligen hela sommaren. Under vår, vinter och höst har man öppet under helger och / eller för beställningar för olika typer av sammankomster, ex. bröllop, födelsedagar, firmafester julbord etc.
Ägaren, som drivit verksamheten, avser nu att gå vidare med annat projekt, och erbjuder nu lämplig person eller organisation att ta över detta.
Avsikten är att överlåta bolagets samtliga aktier.
Vänligen respektera att Intressenter skall uteslutande ta kontakt med ansvarig Företagsmäklare Bosse Stibeck, med en enkel presentation och finansiering. Via telefon lämnar vi bara begränsad info om detta företag till salu Besök på lokalen bokas enbart via Företagsmäklaren som även tillhandahåller all övrig information
EU Commerce AB är en grupp företagsmäklare i Malmö, Stockholm och Västra Götaland med erfarna affärsmäklare som behandlar många olika affärsöverlåtelser årligen. De företag eller bolag som är till salu, hanteras mycket professionellt med fokus på kundens önskemål om att köpa, eller sälja, företag och bolag. EUC företagsförmedling hanterar många olika företagstyper för försäljning och förmedling.
Vi bistår med förmedling av alla typer av företag och bolag oberoende av storlek och bransch. Verksamheten har funnits i över 15 år.
All information om objektet har tillhandahållits av säljaren.
Bosse Stibeck
Företagsmäklare
Europa Commerce Företagsförmedling